Nasiakavosť vs. hydrofobizácia

Napriek všetkým odporúčaniam a fámam ktoré po internete kolujú, my v zásade HYDROFOBIZOVANý PERLIT NEDOPORUČUJEME.

Perlit je už od prírody nasiakavý materiál. Otázka znie – Je to problém? Odpoveď - NIE. Situácia, pri ktorej problém vzniká, je velmi špecifická a tým pádom sa dá velmi jednoducho eliminovať. Expandovaný perlit je absolútne vhodný na akékoľvek použitie a to aj bez hydrofobizácie. Problém vzniká len vtedy ak neskoro na jeseň murujete a zasypávate tehlu perlitom. Pri dažďoch sa prvý rad tehál na otvorenej stavbe napije vody a schne velmi dlho – 2-3 mesiace. Keď Vašu stavbu zasiahne počas tohto obdobia mráz, voda nasiaknutá v tehle a perlite zamrzne, zvačší svoj objem a môže sa stať, že tehlu na niektorych miestach roztrhne.

Vyrobcovia tehál aj bez perlitu odporučajú vymurované tehly po robote zakrývať fóliou zhora, aby do nich nenapršalo. To samé odporúčame aj mi, pretože tehly by schli o to dlhšie vďaka perlitu.

Čo treba urobiť kvôli perlitu navyše? Ak murujete na jeseň, alebo v zime, odporúčame okolo prvého radu tehál zvnútra vytvorit z hydroizolačných pásov(asfalt alebo folia) vaničku, cca 10-15cm vysokú, ktorá by zabránila preniknúť zražkovej vode do tehly, ak sa na otvorenej stavbe nazhromaždí.

Detail hydroizolácie je vidieť na obrázku ako Lko z prerušovanej čiary.

Druhá alternatíva riešenia problému je použiť na prvý rad tehál hydrofobizovaný perlit. Hydrofobizovaný perlit je expandovaný perlit, ktorý je chemicky upraveny aby nenasiakoval vodu. Táto alternatíva je ale ekonomicky náročnejšia pretože hydrofobizovaný perlit je drahší a vyrába sa na inom mieste ako klasický expandovany perlit, takže treba zaplatiť dopravu z dvoch rôznych kútov Slovenska.

V prípade otázok k danej téme sa prosím zapojte do našej diskusie

  • Hydrofobizovany perlit nie je nutny ani pri stavbe domu s HELUZ tehal?

    • Nie. Hydrofobizacia je len dodatocne nalakovanie obycajneho perlitu, tak, aby nevsiakoval vodu, vyssie uvedenymi opatreniami sa da potreba hydrofobizacie odstranit.